دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

عصای زیر بغل آلومینیومی ایبکا شیاردار - یک جفت

عصای زیر بغل آلومینیومی ایبکا شیاردار - یک جفت
ناموجود
عصای زیر بغل آلومینیومی ایبکا شیاردار - یک جفت
 • موجودی: ناموجود
 • مدل: EB-AS-1019

گزینه های موجود

عصای زیر بغل آلومینیومی ایبکا شیاردار - یک جفت (سایز متوسط و کوچک)

عصاها و انواع آنها 

عصا یکی از ابزار هایی است که از گذشته تا به امروز در خدمت بشر بوده است. این وسیله ساده که در برهه های مختلف تاریخ بسیار در کاربرد های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. اگر به عکس های تاریخی دقت نمایید، عصا نوعی نماد قدرت و نیرو و در عین حال شکوه و جلال بوده است. افراد با استفاده چوب های مختلف و حکاکی های خاص به هر چه شکوهمند تر شدن این ابزار خود اقدام میکردند. 

امروزه کاربرد عصا کمی از وجه تاریخی خود جدا شده و بیشتر به عنوان ابزار کمکی برای حرکت و فعالیت مورد استفاده قرار میگیرد. عصاها به طور کلی از ۳ قسمت دسته، بدنه و پایه تشکیل شده اند. نحوه اتصال دسته به بدنه و بدنه به پایه میتواند در نوع و کیفیت عصا بسیار مهم باشد. زیراکه میزان وزن و فشار از طریق دسته به بدنه ی عصا انتقال پیدا میکند.

عصاها در شکل و مدل های مختلف تولید و عرضه میشوند. از انواع عصاها عبارتند از : 

 • عصا معمولی کلاسیک : عصای معمولی نیز یکی از رایج ترین انواع عصاها هستند که در افرادی با کهولت سن بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. این عصاها دارای انواع مختلف دسته و بدنه هستند. 
 • عصا پایه دار: عصاهای پایه دار معمولا به صورت عصاهای چهارپایه تولید و عرضه میشوند. این عصاها با سطح تماس بیشتری دارند و درنتجه استحکام و حمایت بیشتری دارند. و برای افرادی که نیازمند حمایت بیشتری در راه رفتن هستند بسیار کاربردی اند. معمولا این عصاها قابل تنظیم در ارتفاع میباشند. 
 • عصا زیربغل : عصاهای زیر بغل یا کراچ از انواع دیگر عصاها هستند. در این نوع برای بیمارانی استفاده میشود که نباید قسمت تحتانی خود یعنی پای خود را روی زمین قرار دهند. استفاده درست از این عصا برای کاهش درد و جلوگیری از مشکلات بعدی بسیار مهم است 
 • عصای تاشو : این عصاها مانند عصاهای معمولی هستند اما قابلیت تا شدن و اشغال فضای کمتر در شرایط مورد نیاز را دارند.
 • عصای مچی : این عصا بیشتر برای افرادی که توانایی کمتری در ناحیه دستان دارند مورد استفاده قرار میگیرد. فرد با استفاده از مچ میتواند عصا را تکان دهد.
 • عصای نابینایان : این عصا دارای شکل و طراحی خاص خود هستند و برای نابینایان مورد استفاده قرار میگیرند. 

عصا در شرایط مختلف میتوانند به صورت تاشو و یا یک سره باشند. علت اصلی استفاده از عصا مربوط به ضعف در ناحیه تحتانی بدن میباشد و بسته به میزان ضعف و شرایط بدن هر فرد میتواند با توجه به دستور پزشک هر کدام از این انواع عصاها را برای توانبخشی خود استفاده نماید. از عواملی که نیاز به عصا را در افراد ایجاد میکند عبارتند از:

 • معلولیت 
 • کهولت سن 
 • سکته مغزی
 • افرادی که بیماری مادرزادی دارند و به صورت لنگ زنان راه میروند
 • عمل های مربوط به ناحیه تحتانی ( کمر، لگن، ساق پا، زانو، پا و قسمت های مختلف و غیره )
 •  و غیره 

عصا در این افراد برای ایجاد و حفظ تعادل کمک شایانی میکند. عصاهای استاندارد به گونه ای طراحی و ساخته میشوند تا میزان درد و فشار را از روی پا و قسمت آسیب دیده کم نمایند. برای اینکار فرد با تکیه بر روی عصا وزن و فشار را به آن وارد مینماید که در نتیجه از میزان فشاری روی قسمت آسیب دیده برداشته میشود. افرادی که به دلایل مختلف در معرض عدم تعادل در راه رفتن و ایستادن قرار دارند، عصا میتواند به عنوان عامل اصلی در جلوگیری از سقوط و افتادن آنها باشد که در نتیجه از مشکلات بعدی آنها جلوگیری میکند. دقت نمایید که عصایی که برای خود انتخاب میکنید در زمره عصاهای استاندارد پزشکی باشند به طوریکه از ارتفاع مناسب و ظاهری استاندارد برخوردار باشند. عصاهای کوهنوردی و عصاهای تزیینی معمولا برای ایجاد راحتی و استفاده مناسب نمیباشند. 

نکات مهم در تهیه عصا

به طور کلی در انتخاب یک عصای مناسب عوامل متعددی موثر هستند. در وهله اول نوع نیاز فرد تعیین کننده این موضوع است و در وهله های بعدی جزییات مشخصات هر عصا بسیار مهم هستند. نوع عصای مورد نیاز هر فرد معمولا توسط پزشک متخصص وی تعیین میشود. اینکه چه میزان فشار میتوان روی قسمت تحتانی اعمال نمود، تنها با بررسی های پزشکی قابل اعلام میباشد. اما به طور کلی در انتخاب یک عصای مناسب بهتر است به نکات زیر توجه کنید. 

 1. یکی از عوامل مهم در انتخاب عصا نوع دسته آن است. در عصاهای معمولی معمولا دسته ها شامل، دسته تفنگی، دسته چتری، دسته C شکل، دسته دایره ای و غیره میباشند. باید دقت نمود میزان فشار اعمال شده از دست به دسته باعث بروز مشکلات مچ و دست نشود. 
 2. عامل دیگر میتوان به ارتفاع عصا اشاره نمود. عصا باید به گونه ای باشد که فرد روی آن خمیده نشود. در عین حال نباید آنقدر بلند باشه که فرد آرنج خود را خم کند. ارتفاع مناسب برای عصا تا نزدیک کمتر در حالتی که دست در زاویه ۱۵ الی ۲۰ درجه قرار دهد. 
 3. لاستیک ته عصا نیز باید به گونه ای باشد که در برخورد با زمین دچار لیزی و سرخوردگی نشود و فرد به راحتی بتواند روی آن تکیه دهد و حرکت کند. 
 4. جنس عصا میتواند به نوع های مختلف چوبی، آلومینیومی، استیل، فلز و غیره تقسیم بندی شود. میزان استحکام یک عصا بسته به جنس آن است. 

عصای زیربغل و نحوه استفاده از آن 

به طور معمول عصای زیربغل به عنوان ابزار کمکی برای افرادی که دچار آسیب های تحتانی هستند مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از عصای زیربغل امری بسیار رایج است اما نکته بسیار مهم در این عصاها نحوه استفاده درست و اصولی است. تحقیقات پزشکی نشان میدهد که استفاده نادرست از عصای زیربغل میتواند عوارض نامطلوب زیادی را در برداشته باشد. به همین دلیل همیشه و همواره تاکید کادر درمان استفاده درست و بر اساس پروتوکل های بهداشتی موجود از این وسیله میباشد. برای استفاده از این عصا از روش زیر اقدام کنید:

 • ایستادن با عصای زیر بغل: برای راه رفتن با عصا ابتدا مستقیم بایستید، ارتفاع عصا را به گونه ای تنظیم کنید که دسته یا بالشتک پد دار آن تا نزدیک زیر بغل قرار بگیرد. بالشتک باید به گونه ای در حد فاصل سینه و بازو قرار بگیرد که ۵ الی ۶ سانت با زیربغل فاصله داشته باشد و در تماس قرار نگیرد. کف دستها نیز در دسته باید به گونه ای باشد که بیشتر از ۱۵۰ تا ۱۶۰ درجه خمیده نشوند. دسته در راستای کمر و لگن قرار بگیرند. 
 1. راه رفتن با عصای زیربغل : برای راه رفتن باید بالشتک عصا نرم باشد که به عضلات و نواحی زیر بغل فشار وارد نکنند. راه رفتن با عصا به چند حالت زیر تقسیم بندی میشوند:
 2. راه رفتن ۲ نقطه ای : در این الگو ابتدا عصای یک سمت و سپس پای سمت مقابل به جلو حرکت میکند. 
 3. راه رفتن ۳ نقطه ای : در این الگو پای ناسالم همزمان با عصاها به جلو حرکت میکند و سپس پای سالم به جلو می آید. 
 4. راه رفتن ۴ نقطه ای : در این الگو ابتدا عصای یک سمت، سپس پاس سمت دیگر، بعد عصای دیگر و سرانجام پای دیگر به جلو میروند. 
 5. راه رفتن تاب خوردن : در این الگو ابتدا هر دو پای خود را همزمان به طرف جلو و سپس هر دو عصا را به جلو حرکت میدهد.  
 • بالا و پایین رفتن از پله : بهترین روش برای بالا پایین کردن روی پله استفاده از گوشه پله است. برای بالا رفتن ابتدا پای سالم یا قوی تر را روی پله بالا قراردهید، در پایین آمدن نیز ابتدا پای ناسالم یا ضعیف تر را قرار دهید. با استفاده از نرده و قراردادن دو عصا در یک دست میتواند به مسیر خود ادامه دهید. 
 • نشستن و بلند شدن روی صندلی : در هنگام نشستن و بلند شدن دو عصا را در یک دست بگیرید. عصاها را به سمت پای ناسالم یا ضعیف تر نگهدارید و سپس با استفاده از دسته صندلی شروع کنید. برای نشستن کمی به عقب خم شوید و سپس از فشردن عصا و دسته صندلی اقدام به نشستن کنید. برای بلند شدن نیز عصاها را درسمت پای ضعیف تر بگیرید، با دست دیگر دسته صندلی را نگه داشته. کمی به جلو خم شوید و با اعمال فشار به دسته صندلی و عصا ها اقدام به بلند شدن نمایید. 

نکات مهم در استفاده از عصای زیربغل

 • در هنگام استفاده از عصای زیربغل آن را به زیربغل خود نچسبانید زیراکه باعث ایجاد انسداد در راههای عصبی و در نتیجه خون رسانی نادرست میشود. در طی طولانی مدت دست ها و شانه دچار آسیب و خستگی شده و ممکن است عوارض بعدی داشته باشد. 
 • در هنگام استفاده از عصا به روبه رو نگاه کنید و از خم کردن گردن و نگاه کردن به پایین پرهیز کنید. 
 • دقت نمایید که لاستیک های عصا برای سطوح مختلف مناسب باشند تا از لیز خوردگی و افتادگی جلوگیری شود. 
 • بالشتک دسته عصا باید نرم باشد تا در استفاده راحت باشد. 
 • در هنگام استفاده از عصا در محیط های بیرون به خصوص در محیط های خیس پس از ورود به محیط های داخلی با سطوح صیقلی تر، حتما واشر ها را خشک نمایید. 
 • در هنگام استفاده از عصا از کفش های مناسب استفاده کنید که ارتفاع و نحوه استفاده از عصا را تحت تاثیر قرار ندهد.
 • برای کنترل بهتر عصا در هنگام استفاده از حمل وسایل با دست دیگر پرهیز کنید و در صورت نیاز به صورت کوله پشتی استفاده کنید. 

عصای زیر بغل آلومینیومی ایبکا شیاردار - یک جفت

همانطور که بالاتر نیز اشاره شد، عصا یک وسیله کاربردی است که به کمک افراد آماده تا از ایجاد و اعمال فشار به نواحی تحتانی بدن خود جلوگیری کنند. عصا میتواند باعث ایجاد تعادل در راه رفتن و جلوگیری از سقوط و ضربه شود. افراد مختلف میتوانند از عصا استفاده کنند. عصای زیربغل آلومینیومی ایبکا  مدل شیاردار یکی از محصولات شرکت ایرانی ایبکا است که با استفاده از بهترین مواد اولیه اقدام به طراحی و تولید محصولات توانبخشی نموده است. این محصول برای مصارف ارتوپدی بسیار کاربردی است و در سایز های مختلف موجود است. 

این عصا از جنس آلومینیوم و دارای شیار برای تنظیم ارتفاع میباشد. این محصول دارای پاشنه واشر داراست. بسیار سبک و درعین حال  زیبا و مقاوم است. این عصا برای زمان شکستگی، آسیب دیدگی، اعمال جراحی و غیره مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین برای افرادی که مشکلات ضعف در حرکت دارند به راحتی قابل استفاده میباشد. از ویژگی های بسیار مهم این عصا قابلیت تنظیم ارتفاع آن با استفاده از حلقه ها و شیار های موجود روی بدنه است. با استفاده از این ویژگی میتوان از خمیدگی بیش از حد جلوگیری نمود و یک تعادل مناسب در شرایط مختلف برای فرد استفاده کننده ایجاد نمود. عصای زیربغل آلومینیومی شیاردار ایبکا قابلیت تحمل وزن تا ۲۰۰ کیلوگرم را داراست. از ویژگی های این محصول استحکام بسیار بالاتر کلاف اصلی و جلوگیری از پیچش در زمان استفاده میباشد. در قسمت دسته و زیربغل دارای فوم بسیار نرم است.

در هنگام استفاده از این عصا حتما به نکات بهداشتی در استفاده دقت نمایید تا دچار مشکلات بعدی نشوید. 

مشخصات کلی
جنسبدنه از آلومینیوم
سایر ویژگی هاپاشنه واشر دار - طراحی ارگونومیک - بسیار سبک و مقاوم - قابلیت تنظیم ارتفاع (دارای شیار) - قابلیت تحمل وزن تا ۲۰۰ کیلوگرم

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات