دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

لوازم جانبی تست قند خون

به مقدار قند خون بالاتر از 120 میلی گرم در دسی لیتر دیابت یا بیماری قند گفته میشود. در بیماری قندی ، هورمون های انسولین بدن ، توانایی تولید برای انسولین کافی را ندارند و یا بدن در برابر انسولین تولید شده مقاومت نشان میدهد که سبب میشود انسولین تولیدی عملکرد طبیعی خود را از دست میدهد. نقش انسولین پایین آوردن مقدار قند خون برای عملکرد های مختلف میباشد.
در بیماری دیابت، پانکراس بیمار انسولین ترشح نمیکند ، این امر سبب میشود گلوکز هایی که در غذا موجود هستند به انرژی تبدل نشوند و در نهایت این قند موجود در خون نمیتواند وارد سلول ها شود و در رگ ها انباشته میشود، و باعث میشود قند خون افزایش یابد و همین اتفاق باعث زمینه ساز بیماری های دیگری میشود.

به طور کلی دیابت به دو دسته ی ، دیابت نوع دو و دیابت نوع یک تقسیم میشود.
دیابت نوع یک با تخریب و از بین رفتن سلول های بتا در پانکراس باعث نقص در تولید انسولین میشود. در نوع یک بیمار وابسته به تزریق انسولین است. دیابت نوع دوم هیچ ارتباطی به وراثت ندارد و افراد در همه سن ها ممکن است درگیر بشوند که در کودکان و نوزادان شایع تر است.
دیابت نوع دو این نوع به دیابت بزرگسالان نیز معروف است. بدن در این بیماری به انسولین مقاومت نشان میدهد و دچار کمبود انسولین میشود. از عمده ترین دلیل های ایجاد دیابت نوع دو وراثت و یا کم تحرکی وچاقی بیش از حد میباشد. همچنین عدم تحرک ، فشارخون بالا، افراد مبتلا  HDL خون پایین و یا تری گلیسیرید بالا نیز موجب ایجاد این بیماری میشود.

بیماری دیابت سبب افزایش ریسک بالا در ایجاد بیماری های قلبی عروقی میشود، بنابراین با غربالگری و همچنین تخیص به موقع و زودرس دیابت میتوان این ریسک بالا را به طور قابل توجه ای کاهش داد.
تشخیص و غربالگری بیماری دیابت با تست نتیجه های قند خون رابطه متقابل دارد.

دستگاه های تست قند خون

دستگه های تست قند خون انواع مختلفی دارد که هم ساخت ایران و هم نمونه های خارجی آن در بازار موجود است.
کلی ات این دستگاه ها دارای دو بخش اصلی الکتریکی و نوار اندازه گیری خون میباشد. نوار های استفاده شده در دستگاه تست قند خون یکبار مصرف بوده و نوار ها به صورت بسته بندی برای شرکت های مختلف به صورت مخصوص و متفاوت میباشد که در بازار به فروش میرسد.

نوع دیگر دیابت دیابت بارداری میباشد.
زمانی که مقدار گلوکز در خون در طول دوره ی بارداری بیش از حد نرمال شود دیابت بارداری به حساب می آید.
خود بارداری نیز میتواند زمینه ساز ایجاد دیابت شود.همچنین دیابت بارداری ممکن است منجر به عوارض جدی و گسترده برای مادر و نوزاد شود. عوارض های ناشی از دیابت بارداری را میتوان با تشخیص و رمان مناسب کاهش داد.

انواع دیگری از دیابت:

  • نواقص ژنتیکی سلول‌های بتا

  • اختلال ژنتیکی عملکرد انسولین

  • بیماری‌های پانکراس برون‌ریز

  • اختلالات غدد درون‌ریز

  • دیابت در اثر داروها یا مواد شیمیایی

انواع دیگری هم وجود دارد که بسیار نادر است که عبارت است از:

  • برخی عفونت ها
  •  ناشی از ایمنی نادر
  • سایر سندرم های ژنتیکی
نمايش 1 تا 12 از 20 (2 صفحه)
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات