دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

بخش مراقبت های ویژه

بخش مراقبت های ویژه 


بیمارستان ها و مراکز درمانی سطوح بالاتر که مسئولیت بستری کردن بیماران را برعهده دارند، از بخش های متفاوتی تشکیل شده اند. یکی از این بخش ها تحت عنوان بخش مراقبت های ویژه است. بخش مراقبت های ویژه به چند دسته طبقه بندی میشوند که عبارتند از:


  • ICU = Intensive care unit بخش مراقبت های ویژه

  • CCU= Cardiac care unit بخش مراقبت های ویژه قلبی

  • NICU= Neonatal intensive care unit بخش مراقبت های ویژه نوزادان

  • PICU= Pediatric intensive care unit بخش مراقبت های ویژه اطفال

  • MICU= Mobile intensive care unit

  • SICU= Surgical intensive care unit

به طور کلی آن دسته از بیمارانی که وضعیت سلامتی آنها به صورت حاد و بحرانی است و نیازمند مراقبت های شبانه روزی، رسیدگی و کنترل علائم حیاتی می باشند، در بخش مراقبت های ویژه بستری و بعد از رسیدن به علائم ثابت حیاتی و رفع خطر به بخش های دیگر انتقال پیدا میکنند. همچنین بسیاری از بیمارانی که از اتاق جراحی خارج می شوند در ابتدا، زمانی را بسته به وضعیت جسمانی خود در این بخش به سر میبرند. علاوه بر بخش های اصلی مراقبت های ویژه، برخی از مراکز درمانی دارای تعدای فضای مکمل و تقسیم بندی شده ای در بخش مراقبت های ویژه دارند، برای مثال اکثر مراکز درمانی دارای یک بخش ICU جنرال هستند و سپس بخش های مکمل آن که شامل ICU سوختگی، ICU مغز و اعصاب، ICU قلب، post ICU ،post CCU و غیره.


حساسیت بسیار بالا در وضعیت سلامت بیماران که در لب تیغ مرگ و زندگی قرار دارند، بخش مراقبت های ویژه را بسیار مهم و اساسی میکند. تمامی بیماران به صورت مستمر توسط پرستاران و پزشکان مورد بررسی و چکاپ قرار میگیرند و در صورت تغییر در وضعیت به آنها رسیدگی میشود. در این بخش معمولا اتفاقات و حملات ناگهانی در بدن بیماران رخ می دهد که نیازمند اقدام سریع پرستاران و پرسنل درمان در این بخش میباشد. به علت حساسیت بالا، ابزار و تجهیزات این بخش باید به صورت کامل و جامع باشد و همه ی نیازهای یک بیمار مراقبت ویژه را رفع نماید. در عین حال به دلیل عدم آمادگی جسمی بیمار برای مقابله با بسیاری از بیماری ها و عفونت ها، این بخش به صورت مجهز و استریل شده است و تنها حضور پرستاران و کادر درمانی با رعایت نکات بهداشتی تصویب شده بر اساس قوانین بین المللی مجاز است. از جمله تجهیزات پزشکی مورد نیاز در این بخش عبارتند از: دستگاه نوار قلب، دستگاه فشار خون، دستگاه ونتیلاتور، دستگاه اکسیژن، دستگاه تنفسی، مانیتورها و غیره. 


از انواع بیماری هایی که شخص را نیازمند بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه میکند عبارتند از: دردهای قفسه سینه و نارسایی های قلبی، آنژین صدری ناپایدار، حملات اسکوتس آدامز، شکستگی دنده ها، تصادفات و صدمات، خون ریزی های داخلی، نارسایی های تنفسی، بیماریهای مغز و اعصاب، بعد از اعمال جراحی های سنگین چون قلی و ریه، مسمومیت و بسیاری از بیماری هایی که وضعیت سلامت بیمار را به حالت بسیار حاد میرساند.  


در این بخش استیشن پرستاری در میانه و به بیماران احاطه کامل دارد تا در صورت بروز هر گونه اتفاق به وضعیت بیمار رسیدگی شود. 

نمايش 1 تا 12 از 62 (6 صفحه)
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات