سرطان روده ؛ چطور مدفوع خود را چک می کنید?!
 

دم دبوراه؛ که بخاطر سرطان روده در چهل سالگی مرده است؛ به همه افراد توصیه کرده که به عنوان عضوی از کمپین او مدفوع خود را چک کنند تا بتوانند به عنوان عضو کوچکی هشدار عمومی را نسبت به این بیماری بالا ببرند.


ما به سوالاتی که بسیاری در مورد یکی از رایج ترین انواع سرطان در بریتانیا می پرسند پاسخ می دهیم.
 
چگونه سرطان روده را در مدفوع ام تشخیص دهم؟

سه چیز اصلی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:

  •  خون در مدفوع شما که بدون دلیل واضحی اتفاق می‌افتد - ممکن است قرمز روشن یا قرمز تیره باشد
  •  تغییر در نحوه اجابت مزاج - مانند رفتن مکرر به توالت یا اسهالی یا سفت شدن مدفوع شما
  •  درد یا نفخ در قسمت پایین شکم، زمانی که شکم شما پر و سفت می شود ممکن است علائم دیگری نیز وجود داشته باشد، مانند:

* از دست دادن وزن
* احساس می کنید بعد از مدفوع روده خود را به درستی تخلیه نکرده اید
* بیش از حد معمولتان احساس خستگی یا سرگیجه می کنید.

داشتن این علائم لزوماً به معنای سرطان روده نیست، اما توصیه این است که اگر به مدت سه هفته یا بیشتر متوجه آنها شدید و اگر اوضاع درست نیست، به پزشک عمومی مراجعه کنید.

این بدان معناست که می توان آنها را به سرعت بررسی کرد. هر چه سرطان زودتر تشخیص داده شود، درمان آن آسان تر است.

گاهی اوقات سرطان روده می تواند عبور مواد منتشر شده از معده به روده را متوقف کند و این می تواند باعث انسداد شود. این امر می تواند باعث درد شدید شکم، یبوست و بیماری شود. در این شرایط باید فوراً به پزشک عمومی خود مراجعه کنید یا به نزدیکترین مرکز اورژانس و سوانح خود بروید.

.

چگونه می توانم مدفوع خود را بررسی کنم؟ وجود خون را در مدفوع و همچنین خونریزی از رکتوم را چک کنید.

وقتی به توالت می روید به خوبی به آنچه بیرون می آید نگاه کنید و از صحبت در مورد آن خجالت نکشید. شما باید مراقب خون در مدفوع خود و همچنین خونریزی از قسمت رکتال باشید. خون قرمز تیره یا سیاه در مدفوع شما ممکن است از روده یا معده شما باشد، که ممکن است نگران کننده باشد.
ممکن است متوجه تغییراتی در عادات تخلیه روده شده باشید، مانند اجابت مزاج شل یا اجابت مزاج بیشتر از حد معمول باشد.
یا ممکن است احساس کنید که روده ها را به درستی تخلیه نمی کنید و به اندازه کافی دفع نمی کنید. (احساس سنگینی بعد از دفع مدفوع) انجمن سرطان روده در انگلستان توصیه می کند قبل از مراجعه به پزشک خود در یک دفترچه یادداشت علائم خود را بنویسید تا در وقت ملاقات چیزی را فراموش نکنید. پزشکان افراد زیادی را با انواع مشکلات روده دیده اند، بنابراین هر گونه تغییر یا خونریزی را به آنها بگویید تا بتوانند علت را پیدا کنند

علت بروز سرطان روده چیست؟

هیچ کس دقیقاً مطمئن نیست که چه چیزی باعث آن می شود، اما مواردی وجود دارد که می تواند احتمال ایجاد آن را افزایش دهد:
- هر چه سن شما بالاتر باشد، احتمال سرطان بیشتر می شود- بیشتر موارد در بزرگسالان بالای 50 سال است.
- رژیم غذایی با مقدار زیادی گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس، بیکن، سالامی
- سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها را افزایش دهد
- نوشیدن بیش از حد الکل
- چاغی و اضافه وزن
- داشتن سابقه پولیپ در روده شما که می تواند به تومور تبدیل شود
آیا سرطان روده از طریق خانواده به ارث می رسد؟

در بیشتر موارد، سرطان روده ارثی نیست، اما اگر در بستگان نزدیک کسی را دارید که قبل از سن 50 سالگی در او سرطان روده تشخیص داده شده است، باید به پزشک خود این موضوع اطلاع دهید.

برخی از شرایط ژنتیکی، مانند سندرم لینچ، ت که افراد در معرض خطر بسیار بیشتری برای ابتلا به سرطان روده نسبت به شرایط نرمال هستند، اما اگر پزشکان در مورد این بیماری شما بدانند، می‌توانند از بروز سرطان جلوگیری کنند.

سرطان روده می تواند از روده بزرگ (کلون) یا رکتوم (آنوس) شروع شود و به عنوان سرطان کولورکتال نیز شناخته می شود .
چگونه میتوان ریسک ابتلا به  سرطان روده را کاهش داد؟

دانشمندان می گویند بیش از نیمی از سرطان های روده توسط افرادی که از شیوه زندگی سالم تری پیروی می کنند قابل پیشگیری است.
این به معنای ورزش بیشتر، خوردن فیبر بیشتر و چربی کمتر و نوشیدن حدود شش تا هشت لیوان آب در روز است.
همچنین با هر گونه علائم مربوطه به پزشک عمومی خود مراجعه کنید و به محض ارائه پیشنهاد غربالگری سرطان را قبول کنید.

 

درد و نفخ شکم، زمانی که شکم شما سفت و پر است، می‌تواند از علائم سرطان روده باشد.
من هم میتوانم تست بدهم؟

* هدف غربالگری که توسط NHS در انگلیس انجام می شود، تشخیص سرطان روده در مراحل اولیه است. این شامل یک کیت آزمایش خانگی است که به دنبال خون مخفی در مدفوع می‌گردد، که برای شما پست می‌شود تا بتوانید آن را تکمیل کرده و دوباره ارسال کنید. اما این برای همه در دسترس نیست - فقط برای آن گروه‌های سنی که بیشتر از آن سود می‌برند.  اما این برای همه در دسترس نیست - فقط برای گروه های سنی که بیشتر از آنها سود می برند. غربالگری در سراسر بریتانیا انجام می شود.
* در انگلستان، سنی که برای غربالگری واجد شرایط می شوید به تدریج از بالای ۶۰ سال به افراد کاهش می یابد. در سنین ۵۰ سال و بالاتر.
* در اسکاتلند، غربالگری از سن ۵۰ سالگی شروع می شود.
* در ولز، این غربالگری برای افراد ۵۸ تا ۷۴ ساله انجام می شود.
* در ایرلند شمالی، برای افراد بالای ۶۰ سال انجام می شود.

غربالگری ۱۰۰% دقیق نیست و زمانی که افراد سالم زیادی مورد آزمایش قرار می گیرند، می تواند منجر به آسیب های کوچک و یا درمان غیرضروری شود. بنابراین اگر در گروه سنی جوان تر هستید و علائم دارید، باید از علائم آگاه باشید و بعد از آن مراجعه کنید. در صورت نگرانی کیت خود آزمایی نخرید و به پزشک خود مراجعه کنید.

سرطان روده چگونه تشخیص داده می شود؟

پس از بازگرداندن کیت تست خانه، یا به شما اطلاعات کامل داده می شود یا توسط بیمارستان محلی برای آزمایش های بیشتر با شما تماس گرفته می شود. ( این فرآیند در انگلیس انجام می شود/. توضیحات نویسنده) این بررسی می تواند انجام کولونوسکوپی باشد ( روشی که از لوله کلولوسکوپ و دوربین اش استفاده می شود.) همچنین برای نگاه کردن به داخل کل روده - یا سیگموئیدوسکوپی از لوله انعطاف‌پذیر، به بخشی از آن نگاه می‌کنند. بیش از ۹۰ درصد از افرادی که سرطان روده در مراحل اولیه آن در آنها تشخیص داده می‌شود، پنج سال یا بیشتر زنده می‌مانند - این آمار در مقایسه با ۴۴ درصد زمانی که در آخرین مرحله تشخیص داده شده است.

شانس زنده ماندن در بریتانیا در ۴۰ سال گذشته بیش از دو برابر شده است - بیش از نیمی از بیماران در حال حاضر برای ۱۰ سال یا بیشتر زنده می مانند، در حالی که در دهه ۱۹۷۰ این مورد به ازای یک نفر از هر ۵ نفر بود.

مانند بسیاری از سرطان ها، افراد ۱۵ تا ۴۰ ساله بالاترین میزان بقا را دارند، زیرا سرطان در افراد مسن شایع تر و کشنده تر است.
با این حال، و به طور کلی، شانس زنده ماندن هنوز در بریتانیا به خوبی بقیه اروپا نیست.

چه درمان هایی برای درمان سرطان روده در دسترس می باشد؟

سرطان روده قابل درمان است، به خصوص اگر زود تشخیص داده شود. امروزه درمان‌ها شخصی‌تر می‌شوند و پیشرفت‌های خوبی در آزمایش‌های ژنتیکی صورت میگیرد، در نتیجه  مراقبت‌ها و درمان را می‌توان حتی برای هر فرد به صورت اختصاصی راه درمانی یافت.

این رویکرد هنوز نیاز به اصلاح دارد، اما نویدبخش عمر بیشتر برای مبتلایان به سرطان است.
هر مرحله‌ای که سرطان شما شناسایی شود، در مورد درمان‌های موجود با شما صحبت می‌شود. که ممکن است جراحی، یا شیمی‌درمانی و رادیوتراپی، یا یکی یا ترکیبی از آنها بسته به نوع و پیشرفت سرطان باشد.

دسته بندی میزان پیشرفت سرطان روده چیست؟

مرحله ۱ - کوچک هستند، اما گسترش نیافته اند مرحله ۲ - بزرگتر هستند، اما هنوز گسترش نیافته اند مرحله ۳ - اکنون به برخی از بافت های اطراف مانند غدد لنفاوی گسترش یافته اند. مرحله ۴ - به اندام دیگری در بدن گسترش یافته اند و یک تومور ثانویه ایجاد می کنند.